Online Hotel Rezervasyonu ve Konaklama Şartları

Online sistem ile konaklama amaçlı hotel rezervasyonu yapan hizmet alan ve konaklama tesisi arasında yapılan sözleşme uyarınca tarafların hak ve yükümlülükler şunlardır:

1) Müşteri online sistem üzerinden hizmet alma aşamasında kimlik bilgilerini, kredi kartı bilgilerini, fatura adresini, mail adresini ve telefonlarını doğru olarak bildirmek zorundadır. Verilen yanlış bilgilerden kaynaklanan tüm sorumluluk müşteriye aittir.

2) Ancak müşteri bilgilerine sahip olan konaklama tesisinin de bu bilgileri 3. şahıslarla paylaşılması ya da müşteri aleyhine kullanılmasından bizzat sorumludur. Müşteri tarafından verilen tüm bilgiler yalnızca sitenin işlevselliğini arttırmak veya kampanyalardan müşteriyi haberdar etmek için kullanılır.

Müşteri Tarafından Rezervasyon Süresinin Değiştirilmesine Dair Hükümler

Müşteri yaptırdığı rezervasyona uygun olarak konaklama tesisine gelmesini takiben rezervasyon süresini hotel ile görüşerek kısaltıp uzatabilir. Bu durumda Hotel verdiği hizmet/gün kadar ücret alacaktır. Süre kısaltmalarda kısalan sürece ait hizmet bedeli müşteri tarafından geri talep edilemez. Rezervasyon süresinin uzatılması halinde müşteri hizmet aldığı ek gün kadar ödeme yapmalıdır.

Konaklama Tesisinin Müşteriye Karşı Yükümlülükleri

Hotel’in teyit edilen rezervasyonda belirtilen konaklama ücreti, oda ve kahvaltı ücretinden oluşmakta olup, hotel bunun dışında, konaklama, oda ücreti altında müşteriden başka ücret talep etmeyecektir. Ancak extra (minibar, yemek, kuru temizleme vs) giderler ücrete tabi olup bu tür giderler müşteriden tahsil edilecektir.

Konaklama tesisinin rezervasyon aşamasında vermiş olduğu fiyatlar geçerli olup, sonradan yapılacak fiyat artışları önceden rezervasyonlu müşteriye yansıtılmayacaktır.